Protams, Latvijas tauta pazīst Atari vairāk nekā Commodore vai ZX Spectrum. To spēlītes bija pieejamas klubos par kapeiciņām, lai gan uz jaunākiem modeļiem kā Atari 130XE. Tie paši parametri 8-bitu procesors, video čips, 64KB atmiņa,... Pircējus noteica cena un tirgus izplatība. Spēlītes bija līdzīgas uz visām tā laika konsolēm.
Izlēmu uzrakstīt iedvesmojošu kodu assemblerā, un man tas izdevās.
Iesaku sekojošus divus emulatorus: Altirra un Atari800Win Plus. Nu ļoti labi emulatori abi ar plašām iespējām.
Ar assembleru ir savādāk. Ir vairāki, bet es uzreiz iesaku pievērsties MADS compilatoram, kas ļauj rakstīt programmiņas raiti un mazam kodam. Ir pieejami piemēri un gatavas kodu bibliotēkas.
Mana programma Hello.asm:
; ; ; HELLO WORLD for Atari ; done on MADS compiler (http://mads.atari8.info) ; org $2000 ; Program starts here main ;Central Input/Output utility bytes for Atari hardware ICCOM equ $0342 ;command ICBAL equ $0344 ;buffer address (word) ICBLL equ $0348 ;buffer length (word) CIOV equ $e456 ;vector lda #0 ; clear registers ldx #0 mwa #text ICBAL ; prepare printing address = offset mwa #$ff ICBLL ; set max.length of expression = 255 mva #$09 ICCOM ; command = printing function jsr CIOV ; print jmp * ; just no exit, looooooop..... text .by 'HELLO WORLD BEZJEeEGA!' $9b 0 ; End of programViss. Kompilējam no komandrindas ar komandu
mads.exe Hello.asm
un iegūstam no emulatoriem caur "autoboot image" vai "load executable" atveramu failiņu Hello.obx .
Debug iespējas ir tikai Altirra emulatoram. Tas ir ērti, ja jāmeklē kļūdiņas. Video ierakstīšana ir abos.
Pareizi būtu programmu ierakstīt .atr ielādējamā diska imidža failiņā, bet ne šoreiz. Klasika ir Stella emulators, lietojams ir arī atari800, bet šie nav tik ērti.
Atari emulatoriem patīk kārtridžu formāts. Ja vēlamies, lai rezultāts darbotos uz Javatari, tad, piemēram, ekrāna adreses mainīt nevar, ir nianses. Tur nekādi .atr diski nav un .xex formāts ir hakerisms. Nebija tajos laikos failu sistēmas, pirka dažādas kasešu iekārtas.
Tā kā Atari ir 6502 procesors, tad C kompilators cc65 ir piemērots, ko tauta pārsvarā arī lieto, bet tas jau ir cits stāsts.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru